CDR31BX123AMZSAT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CDR31BX123AMZSAT
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.012UF 50V BX 0805
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Failure Rate :
S (0.001%)
Surface Mount :
yes
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Width :
1.25mm
Reference Standard :
MIL-PRF-55681/7
JESD-609 Code :
e0
Pbfree Code :
No
Applications :
High Reliability
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Temperature Coefficient :
BX
Temperature Characteristics Code :
BX
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Multilayer :
yes
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
0.012µF
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Length :
2mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Dielectric Material :
Ceramic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Series :
Military, MIL-PRF-55681, CDR31
Height :
1.3mm
Tolerance :
±20%
HTS Code :
Datasheets
CDR31BX123AMZSAT
Vishay / Vitramon CDR31BX123AMZSAT
Military MIL-PRF-55681CDR31 CERAMIC CAPACITOR 0805 2012Metric Ceramic Capacitor 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm BX ±20% 0.012muF