CDR31BX123AMZMAT
Mfr.Part #
CDR31BX123AMZMAT
Description
CAP CER 0.012UF 50V BX 0805
Ceramic Capacitors
Width :
1.25mm
Temperature Coefficient :
BX
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Temperature Characteristics Code :
BX
Multilayer :
yes
Applications :
High Reliability
Pbfree Code :
No
Capacitance :
0.012µF
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
Military, MIL-PRF-55681, CDR31
HTS Code :
Surface Mount :
yes
Height :
1.3mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Length :
2mm
Reference Standard :
MIL-PRF-55681/7
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Failure Rate :
M (1%)
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm