CDR31BX103AMUR
Mfr.Part #
CDR31BX103AMUR
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER SMP MLC HI-REL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Depth :
1.25mm
Tolerance :
±20%
Min Operating Temperature :
-55°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Series :
Military, MIL-PRF-55681, CDR31
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Applications :
High Reliability
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Temperature Coefficient :
BX
Max Operating Temperature :
125°C
Capacitance :
10000pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Length :
2mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
CDR31BX103AMUR
Military, MIL-PRF-55681, CDR31 10000pF 50V Ceramic Capacitor ±20% BX 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
CDR31BX103AMURAC Overview
A program's size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm for this device.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is BX and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.
CDR31BX103AMURAC Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm