CDR31BX102BKWM
Mfr.Part #
CDR31BX102BKWM
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER SMP MLC HI-REL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mount :
Surface Mount
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
±10%
Temperature Coefficient :
BX
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Capacitance :
1000pF
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Failure Rate :
M (1%)
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Voltage - Rated :
100V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Depth :
1.25mm
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
2mm
Datasheets
CDR31BX102BKWM
Military, MIL-PRF-55681, CDR31 1000pF 100V Ceramic Capacitor ±10% BX 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
CDR31BX102BKWMAP Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.Stable operation requires a temperature higher than -55°C.This coefficient equals BX indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
CDR31BX102BKWMAP Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm