CDR31BP6R8BCYM
Mfr.Part #
CDR31BP6R8BCYM
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER SMP MLC HI-REL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
HTS Code :
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Reference Standard :
MIL-PRF-55681/7
Mounting Feature :
Surface Mount
Width :
1.25mm
Negative Tolerance :
3.68%
Positive Tolerance :
3.68%
Operating Temperature (Max) :
125°C
Temperature Characteristics Code :
BP
Height :
1.3mm
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Package / Case :
Voltage - Rated DC :
100V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Multilayer :
yes
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Capacitance :
6.8pF