CDR31BP5R6BDZPAT
Mfr.Part #
CDR31BP5R6BDZPAT
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 5.6PF 100V BP 0805
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e0
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Voltage - Rated :
100V
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Case Code (Metric) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Failure Rate :
P (0.1%)
Reference Standard :
MIL-PRF-55681/7
HTS Code :
Temperature Characteristics Code :
BP
Capacitance :
5.6pF
Number of Terminations :
2
Mount :
Surface Mount
Thickness :
1.2954mm
Dielectric Material :
Ceramic
Factory Lead Time :
38 Weeks
Feature :
Military
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~125°C
BP
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Height :
1.3mm
Length :
2mm
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Multilayer :
yes
Case Code (Imperial) :
Width :
1.25mm
Tolerance :
±0.5pF
Pbfree Code :
No
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Datasheets
CDR31BP5R6BDZPAT
Vishay / Vitramon CDR31BP5R6BDZPAT
Military, MIL-PRF-55681, CDR31 5.6pF 100V Ceramic Capacitor ±0.5pF BP 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Military Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
CDR31BP5R6BDZPAT Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is BP.
CDR31BP5R6BDZPAT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm