CDR31BP561AKZPAT
Mfr.Part #
CDR31BP561AKZPAT
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 560PF 50V 10% BP 0805
Ceramic Capacitors
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
ECCN Code :
EAR99
Series :
Military, MIL-PRF-55681, CDR31
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Factory Lead Time :
21 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Multilayer :
yes
Temperature Coefficient :
BP
Pbfree Code :
No
Thickness :
1.2954mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
2mm
Capacitance :
560pF
Dielectric Material :
Ceramic
Width :
1.25mm
Mount :
Surface Mount
Applications :
High Reliability
Case Code (Metric) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
HTS Code :
Feature :
Military
Height :
1.3mm
Failure Rate :
P (0.1%)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±10%
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Voltage - Rated :
50V