CDR31BP510BJUS
Mfr.Part #
CDR31BP510BJUS
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER SMP MLC HI-REL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Applications :
High Reliability
Capacitance :
51pF
Failure Rate :
S (0.001%)
Voltage - Rated :
100V
Series :
Military, MIL-PRF-55681, CDR31
Tolerance :
±5%
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Datasheets
CDR31BP510BJUS
Military, MIL-PRF-55681, CDR31 51pF 100V Ceramic Capacitor ±5% BP 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
CDR31BP510BJUSAJ Overview
Programs on this device are of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with BP being the highest temperature coefficient.
CDR31BP510BJUSAJ Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm