CDR31BP4R7BBSR
Mfr.Part #
CDR31BP4R7BBSR
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER SMP MLC HI-REL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Factory Lead Time :
22 Weeks
Capacitance :
4.7pF
Max Operating Temperature :
125°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Radiation Hardening :
No
Depth :
1.25mm
Positive Tolerance :
2.13%
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Terminations :
2
Multilayer :
yes
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Length :
2mm
Mount :
Surface Mount
Negative Tolerance :
2.13%
Temperature Characteristics Code :
BP
Reference Standard :
MIL-PRF-55681/7
Package / Case :
HTS Code :
Width :
1.25mm
Height :
1.3mm
Voltage - Rated DC :
100V
Packaging :
Bulk
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Dielectric :
C0G
Pbfree Code :
No
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Datasheets
CDR31BP4R7BBSR
4.7pF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 0805
CDR31BP4R7BBSR Overview
There is no negative tolerance associated with this part.The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.Positive tolerance exhibits 2.13% on this part.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is 30ppm/Cel ppm/°C.Ceramic capacitor runs on voltage of 100V - Rated DC.
CDR31BP4R7BBSR Features
a tolerance of 2.13%
a tolerance of 2.13%
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V