CDR31BP4R3BCZSAT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CDR31BP4R3BCZSAT
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4.3PF 100V BP 0805
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitance :
4.3pF
JESD-609 Code :
e0
Pbfree Code :
No
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Mount :
Surface Mount
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±0.25pF
Thickness :
1.2954mm
Applications :
High Reliability
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Length :
2mm
Multilayer :
yes
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Feature :
Military
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
BP
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Factory Lead Time :
38 Weeks
Series :
Military, MIL-PRF-55681, CDR31
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Reference Standard :
MIL-PRF-55681/7
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ECCN Code :
EAR99
Height :
1.3mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Characteristics Code :
BP
HTS Code :
Voltage - Rated :
100V
Case Code (Metric) :
Width :
1.25mm
Failure Rate :
S (0.001%)
Datasheets
CDR31BP4R3BCZSAT
Vishay / Vitramon CDR31BP4R3BCZSAT
Military, MIL-PRF-55681, CDR31 4.3pF 100V Ceramic Capacitor ±0.25pF BP 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Military Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
CDR31BP4R3BCZSAT Overview
Programs on this device are of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with BP being the highest temperature coefficient.
CDR31BP4R3BCZSAT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm