CDR31BP4R3BCZPAT
Mfr.Part #
CDR31BP4R3BCZPAT
Description
CAP CER 4.3PF 100V BP 0805
Ceramic Capacitors
Temperature Characteristics Code :
BP
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Case Code (Imperial) :
HTS Code :
Dielectric Material :
Ceramic
Failure Rate :
P (0.1%)
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
BP
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitance :
4.3pF
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Length :
2mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Factory Lead Time :
38 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Reference Standard :
MIL-PRF-55681/7
ECCN Code :
EAR99
Thickness :
1.2954mm
Series :
Military, MIL-PRF-55681, CDR31
Width :
1.25mm
Multilayer :
yes
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e0
Applications :
High Reliability
Height :
1.3mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Surface Mount
Feature :
Military
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Tolerance :
±0.25pF
Pbfree Code :
No
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Voltage - Rated :
100V
Datasheets
CDR31BP4R3BCZPAT
Vishay / Vitramon CDR31BP4R3BCZPAT
Military, MIL-PRF-55681, CDR31 4.3pF 100V Ceramic Capacitor ±0.25pF BP 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Military Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
CDR31BP4R3BCZPAT Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is BP.
CDR31BP4R3BCZPAT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm