CDR31BP471BKMS
Mfr.Part #
CDR31BP471BKMS
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER SMP MLC HI-REL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
No
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
10%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e4
Package / Case :
Length :
2mm
Number of Terminations :
2
Temperature Characteristics Code :
BP
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
100V
Height :
1.3mm
Depth :
1.25mm
Max Operating Temperature :
125°C
Capacitance :
470pF
Reference Standard :
MIL-PRF-55681/7
Packaging :
Bulk
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
HTS Code :
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
1.25mm
Dielectric :
C0G
Multilayer :
yes
Factory Lead Time :
22 Weeks
Terminal Finish :
Palladium/Silver (Pd/Ag)
Datasheets
CDR31BP471BKMS
470pF Ceramic Capacitor 10% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 0805
CDR31BP471BKMS Overview
Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 100V can be used for operation.
CDR31BP471BKMS Features
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V