CDR31BP3R3BBUR
Mfr.Part #
CDR31BP3R3BBUR
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER SMP MLC HI-REL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Length :
2mm
Multilayer :
yes
Factory Lead Time :
22 Weeks
Voltage - Rated DC :
100V
Packaging :
Bulk
Temperature Characteristics Code :
BP
Package / Case :
Width :
1.25mm
HTS Code :
Height :
1.3mm
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Reference Standard :
MIL-PRF-55681/7
Capacitance :
3.3pF
Pbfree Code :
No
Published :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Mount :
Surface Mount
Min Operating Temperature :
-55°C
Dielectric :
C0G
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e0
Max Operating Temperature :
125°C
Depth :
1.25mm
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Radiation Hardening :
No
Positive Tolerance :
3.03%
Negative Tolerance :
3.03%
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
CDR31BP3R3BBUR
3.3pF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 0805
CDR31BP3R3BBUR Overview
Speaking of negative tolerance, this part is characterised to have 3.03% tolerance.In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.As far as positive tolerance is concerned, this part exhibits a tolerance of 3.03%.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is 30ppm/Cel ppm/°C.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 100V.
CDR31BP3R3BBUR Features
a tolerance of 3.03%
a tolerance of 3.03%
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V