CDR31BP391BJZPAT
Mfr.Part #
CDR31BP391BJZPAT
Description
CAP CER 390PF 100V 5% BP 0805
Ceramic Capacitors
Factory Lead Time :
21 Weeks
Reference Standard :
MIL-PRF-55681/7
Multilayer :
yes
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Dielectric Material :
Ceramic
HTS Code :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
JESD-609 Code :
e0
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Mount :
Surface Mount
Length :
2mm
Non-RoHS Compliant
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Metric) :
Pbfree Code :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Military
Number of Terminations :
2
Temperature Characteristics Code :
0805 (2012 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Thickness :
1.2954mm
Tolerance :
±5%
Width :
1.25mm
Voltage - Rated :
100V
Case Code (Imperial) :
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
390pF
Height :
1.3mm
Failure Rate :
P (0.1%)
Datasheets
CDR31BP391BJZPAT
Vishay / Vitramon CDR31BP391BJZPAT
Military, MIL-PRF-55681, CDR31 390pF 100V Ceramic Capacitor ±5% BP 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Military Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
CDR31BP391BJZPAT Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.This coefficient equals BP indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
CDR31BP391BJZPAT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm