CDR31BP360BKSM
Mfr.Part #
CDR31BP360BKSM
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER SMP MLC HI-REL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Min Operating Temperature :
-55°C
Dielectric :
C0G
Lead Free :
Contains Lead
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Factory Lead Time :
22 Weeks
Depth :
1.25mm
Multilayer :
yes
Voltage - Rated :
100V
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
2
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
100V
Pbfree Code :
No
Capacitance :
36pF
JESD-609 Code :
e0
Length :
2mm
Tolerance :
10%
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Published :
HTS Code :
Height :
1.3mm
Width :
1.25mm
Max Operating Temperature :
125°C
Temperature Characteristics Code :
BP
Reference Standard :
MIL-PRF-55681/7
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Datasheets
CDR31BP360BKSM
36pF 100V Ceramic Capacitor 10% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 0805
CDR31BP360BKSM Overview
An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to 30ppm/Cel ppm/°C.A voltage of 100V is required to operate this capacitor.
CDR31BP360BKSM Features
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V