CDR31BP2R7BDUP
Mfr.Part #
CDR31BP2R7BDUP
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER SMP MLC HI-REL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Characteristics Code :
BP
Multilayer :
yes
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
22 Weeks
Width :
1.25mm
Number of Terminations :
2
Reach Compliance Code :
not_compliant
Package / Case :
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Reference Standard :
MIL-PRF-55681/7
Height :
1.3mm
Operating Temperature (Max) :
125°C
HTS Code :
Pbfree Code :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Positive Tolerance :
18.52%
Length :
2mm
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Mounting Feature :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e0
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
2.7pF
Voltage - Rated DC :
100V
Dielectric Material :
Ceramic
Negative Tolerance :
18.52%
Surface Mount :
yes
Datasheets
CDR31BP2R7BDUP
2.7pF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 0805
CDR31BP2R7BDUP Overview
The part in question has a tolerance of 18.52%.Ceramic capacitor exhibCeramic capacitors a posCeramic capacitorive tolerance of 18.52%.This coefficient equals 30ppm/Cel ppm/°C indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 100V allows it to function.
CDR31BP2R7BDUP Features
a tolerance of 18.52%
a tolerance of 18.52%
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V