CDR31BP1R0BCZPAT
Mfr.Part #
CDR31BP1R0BCZPAT
Description
CAP CER 1PF 100V BP 0805
Ceramic Capacitors
Thickness :
1.2954mm
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Case Code (Imperial) :
Capacitance :
1pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
1.25mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Feature :
Military
Voltage - Rated :
100V
HTS Code :
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
High Reliability
Case Code (Metric) :
JESD-609 Code :
e0
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Length :
2mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Characteristics Code :
BP
Reference Standard :
MIL-PRF-55681/7
Factory Lead Time :
38 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
Dielectric Material :
Ceramic
Pbfree Code :
No
Height :
1.3mm
Multilayer :
yes
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Tolerance :
±0.25pF
Mount :
Surface Mount
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Failure Rate :
P (0.1%)
Datasheets
CDR31BP1R0BCZPAT
Vishay / Vitramon CDR31BP1R0BCZPAT
Military, MIL-PRF-55681, CDR31 1pF 100V Ceramic Capacitor ±0.25pF BP 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Military Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
CDR31BP1R0BCZPAT Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is BP.
CDR31BP1R0BCZPAT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm