CDR31BP110BKZPAT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CDR31BP110BKZPAT
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 11PF 100V 10% BP 0805
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Case Code (Imperial) :
Length :
2mm
Temperature Characteristics Code :
BP
Feature :
Military
Dielectric Material :
Ceramic
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Capacitance :
11pF
Series :
Military, MIL-PRF-55681, CDR31
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
38 Weeks
HTS Code :
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
BP
Number of Terminations :
2
Thickness :
1.2954mm
Applications :
High Reliability
Pbfree Code :
No
Reference Standard :
MIL-PRF-55681/7
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Multilayer :
yes
Width :
1.25mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±10%
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
100V