CDR156NP-6R8MC
Mfr.Part #
CDR156NP-6R8MC
Manufacturer
Sumida Corporation
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 6.8UH 6A 17.5 MOHM SMD
Manufacturer :
Sumida Corporation
Product Category :
Fixed Inductors
Test Frequency :
100kHz
Current - Saturation :
11.2A
DC Resistance (DCR) :
17.5mOhm Max
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Max DC Current :
6A
Package / Case :
Nonstandard
Height Seated (Max) :
0.276 7.00mm
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.728Lx0.591W 18.50mmx15.00mm
Series :
CDR156
Case/Size Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Tolerance :
±20%
HTS Code :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Type :
Surface Mount
Height :
7mm
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Type :
Wirewound
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Functions :
1
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Mount :
Surface Mount
Material - Core :
Ferrite
Shielding :
No
Inductance :
6.8μH
Current Rating :
6A
Depth :
15mm
Datasheets
CDR156NP-6R8MC
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD