CDR14BP242AJUM\M500
Mfr.Part #
CDR14BP242AJUM\M500
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 2400PF 50V BP 1111
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Series :
Military, MIL-PRF-55681, CDR14
Applications :
High Reliability
Size / Dimension :
0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
Failure Rate :
M (1%)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness (Max) :
0.102 2.59mm
Temperature Coefficient :
BP
Capacitance :
2400pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
50V
KYOCERA AVX CDR14BP242AJUM\M500
Military MIL-PRF-55681CDR14 1111 2828Metric Ceramic Capacitor 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm BP ±5% 2400pF