CDR10D48MNNP-560NC
Mfr.Part #
CDR10D48MNNP-560NC
Description
FIXED IND 56UH 1.6A 150 MOHM SMD
Size / Dimension :
0.433Lx0.394W 11.00mmx10.00mm
Test Frequency :
100kHz
Packing Method :
TR, 13 INCH
Height :
5mm
Current Rating :
1.6A
Inductance :
56μH
Depth :
10.3mm
DC Resistance (DCR) :
150mOhm Max
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Material - Core :
Ferrite
Max DC Current :
1.07A
Height Seated (Max) :
0.197 5.00mm
Mount :
Surface Mount
Current - Saturation :
2.4A
Published :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±25%
Series :
CDR10D48MN
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD