CDR05BX334AMWM
Mfr.Part #
CDR05BX334AMWM
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER SMP MLC HI-REL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mounting Feature :
Surface Mount
Height :
2.032mm
Voltage - Rated DC :
50V
Custom Capabilities :
TAPE and REEL AVAILABLE UPON REQUEST
Surface Mount :
yes
Multilayer :
yes
HTS Code :
Negative Tolerance :
20%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
Capacitance :
330nF
Number of Terminations :
2
Operating Temperature (Max) :
125°C
Temperature Characteristics Code :
BX
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Factory Lead Time :
22 Weeks
Reference Standard :
MIL-PRF-55681
ECCN Code :
EAR99
Width :
4.572mm
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Package / Case :
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Positive Tolerance :
20%
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Length :
6.35mm
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
CDR05BX334AMWM
330nF Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations 1825
CDR05BX334AMWM Overview
Ceramic capacitor is characterized by negative tolerance 20%.Having a tolerance of 20% for positive tolerance, this part falls within the acceptable range.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is 15% ppm/°C.Powered by voltage of 50V, it can be operated with a voltage of rated DC.
CDR05BX334AMWM Features
a tolerance of 20%
a tolerance of 20%
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V