CDR05BX224AKWS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CDR05BX224AKWS
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER SMP MLC HI-REL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Multilayer :
yes
Reference Standard :
MIL-PRF-55681
Height :
1.27mm
Dielectric :
X7R
Width :
6.35mm
Number of Terminations :
2
Temperature Characteristics Code :
BX
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn70Pb30) - with Nickel (Ni) barrier
Length :
4.57mm
Tolerance :
10%
Package / Case :
Depth :
6.35mm
Mount :
Surface Mount
Packing Method :
TR, 7 INCH
HTS Code :
Pbfree Code :
No
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
220nF
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e0
Voltage - Rated DC :
50V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
CDR05BX224AKWS
220nF 10% 2 Terminations 15% ppm/°C 1825 Tin/Lead (Sn70Pb30) - with Nickel (Ni) barrier 50V Ceramic Surface Mount Yes
CDR05BX224AKWS Overview
In terms of temperature coefficient, it is 15% ppm/°C.Packaging consists of a 1825 case.Electrical part rated at DC 50V voltage.
CDR05BX224AKWS Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C