CDR05BX104BKWS7185
Mfr.Part #
CDR05BX104BKWS7185
Manufacturer
KEMET
Package / Case
1825 (4564 metric)
Description
CAP CER 0.1UF 100V BX 1825
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mount :
Surface Mount
Applications :
High Reliability
Capacitance :
0.1μF
Size / Dimension :
0.180Lx0.250W 4.57mmx6.35mm
Package / Case :
1825 (4564 metric)
Voltage - Rated :
100V
Case Code (Metric) :
Width :
6.35mm
Failure Rate :
S (0.001%)
Thickness (Max) :
0.080 2.03mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Thickness :
2.032mm
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Feature :
Military
Series :
Military, MIL-PRF-55681, CDR05
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
BX
Length :
4.572mm
Tolerance :
±10%
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Cut Tape (CT)
KEMET CDR05BX104BKWS7185
Military, MIL-PRF-55681, CDR05 0.1μF 100V Ceramic Capacitor ±10% BX 0.180Lx0.250W 4.57mmx6.35mm -55°C~125°C Military Surface Mount, MLCC 1825 (4564 Metric)
CDR05BX104BKWS7185 Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.180Lx0.250W 4.57mmx6.35mm.The operating temperature should be greater than -55°C in order to achieve stable operation.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
CDR05BX104BKWS7185 Features
a size/dimension of 0.180Lx0.250W 4.57mmx6.35mm