CDR04BX184AKUP
Mfr.Part #
CDR04BX184AKUP
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER SMP MLC HI-REL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e0
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~125°C
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
50V
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Factory Lead Time :
24 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Failure Rate :
P (0.1%)
Length :
4.57mm
Series :
Military, MIL-PRF-55681, CDR04
Size / Dimension :
0.180Lx0.125W 4.57mmx3.18mm
Width :
3.18mm
Capacitance :
0.18µF
Tolerance :
±10%
Multilayer :
yes
Packing Method :
TR, 7 INCH
Surface Mount :
yes
Packaging :
Bulk
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Reach Compliance Code :
not_compliant
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness (Max) :
0.080 2.03mm
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn70Pb30) - with Nickel (Ni) barrier
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Height :
1.295mm
Temperature Characteristics Code :
BX
Pbfree Code :
No
Applications :
High Reliability
Datasheets
CDR04BX184AKUP
Military, MIL-PRF-55681, CDR04 0.18μF 50V Ceramic Capacitor ±10% BX 0.180Lx0.125W 4.57mmx3.18mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
CDR04BX184AKUP Overview
A program's size/dimension is 0.180Lx0.125W 4.57mmx3.18mm for this device.Its coefficient is BX and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.
CDR04BX184AKUP Features
a size/dimension of 0.180Lx0.125W 4.57mmx3.18mm