CDR04BX104AMSS
Mfr.Part #
CDR04BX104AMSS
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER SMP MLC HI-REL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e0
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
3.17mm
Depth :
3.18mm
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
50V
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Height :
2.032mm
Package / Case :
1 (Unlimited)
Custom Capabilities :
TAPE and REEL AVAILABLE UPON REQUEST
Max Operating Temperature :
125°C
Multilayer :
yes
Pbfree Code :
No
Reference Standard :
MIL-PRF-55681
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
22 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Dielectric :
X7R
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Capacitance :
100nF
Temperature Characteristics Code :
BX
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Published :
Length :
4.57mm
Tolerance :
20%
HTS Code :
Datasheets
CDR04BX104AMSS
100nF Ceramic Capacitor 20% 15% ppm/°C 2 Terminations 1812
CDR04BX104AMSS Overview
Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 50V Volts DC - Rated DC.
CDR04BX104AMSS Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V