CDR04BX104AKZR
Mfr.Part #
CDR04BX104AKZR
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER SMP MLC HI-REL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Height :
1.295mm
Voltage - Rated DC :
50V
Capacitance :
100nF
JESD-609 Code :
e0
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Depth :
3.18mm
Radiation Hardening :
No
Reference Standard :
MIL-PRF-55681
Number of Terminations :
2
Packing Method :
BULK; TR, EMBOSSED PLASTIC, 7 INCH
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Characteristics Code :
BX
Dielectric :
X7R
Tolerance :
10%
Length :
4.57mm
WRAPAROUND
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
3.18mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn70Pb30) - with Nickel (Ni) barrier
Max Operating Temperature :
125°C
Series :
C(SIZE)P
Multilayer :
EAR99
Datasheets
CDR04BX104AKZR
C(SIZE)P Series 100nF 10% 2 Terminations 15% ppm/°C 1812 Tin/Lead (Sn70Pb30) - with Nickel (Ni) barrier 50V Ceramic Surface Mount Yes
CDR04BX104AKZR Overview
A temperature coefficient of 15% ppm/°C is assigned to it.A 1812 case contains the product.The voltage rated for this electrical part is 50V.
CDR04BX104AKZR Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C