CDR03BX223BKWM
Mfr.Part #
CDR03BX223BKWM
Manufacturer
KEMET
Package / Case
1808 (4520 metric)
Description
CAP CER 0.022UF 100V BX 1808
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Package / Case :
1808 (4520 metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Characteristics Code :
BX
Mount :
Surface Mount
Packing Method :
Bulk
Thickness (Max) :
0.080 2.03mm
Depth :
2.03mm
Size / Dimension :
0.180Lx0.080W 4.57mmx2.03mm
Temperature Coefficient :
BX
Dielectric Material :
Ceramic
JESD-609 Code :
e0
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
Military, MIL-PRF-55681, CDR03
2
Reach Compliance Code :
not_compliant
Dielectric :
X7R
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn70Pb30) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
1.295mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Multilayer :
yes
Length :
4.57mm
Failure Rate :
M (1%)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated DC :
100V
Applications :
High Reliability
Capacitance :
0.022µF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Datasheets
CDR03BX223BKWM
KEMET CDR03BX223BKWM
Military, MIL-PRF-55681, CDR03 0.022μF Ceramic Capacitor ±10% BX 0.180Lx0.080W 4.57mmx2.03mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
CDR03BX223BKWM Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.180Lx0.080W 4.57mmx2.03mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is BX.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 100V.
CDR03BX223BKWM Features
a size/dimension of 0.180Lx0.080W 4.57mmx2.03mm
with BX being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V