CDR02BX223AMZPAT
Mfr.Part #
CDR02BX223AMZPAT
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1805 (4512 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.022UF 50V 20% BX 1805
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
1.27mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Capacitance :
0.022µF
Size / Dimension :
0.180Lx0.050W 4.57mmx1.27mm
Series :
Military, MIL-PRF-55681, CDR02
EAR99
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness :
1.397mm
Applications :
High Reliability
Voltage - Rated :
50V
Factory Lead Time :
21 Weeks
Case Code (Metric) :
Failure Rate :
P (0.1%)
JESD-609 Code :
e0
Thickness (Max) :
0.055 1.40mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Reference Standard :
MIL-PRF-55681/1
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±20%
Height :
1.4mm
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Characteristics Code :
BX
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pbfree Code :
No
Feature :
Military
Length :
4.57mm
Number of Terminations :
2
Package / Case :
1805 (4512 Metric)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Datasheets
CDR02BX223AMZPAT
Vishay / Vitramon CDR02BX223AMZPAT
Military, MIL-PRF-55681, CDR02 0.022μF 50V Ceramic Capacitor ±20% BX 0.180Lx0.050W 4.57mmx1.27mm -55°C~125°C 2 Terminations Military Surface Mount, MLCC 1805 (4512 Metric)
CDR02BX223AMZPAT Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.180Lx0.050W 4.57mmx1.27mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is BX.
CDR02BX223AMZPAT Features
a size/dimension of 0.180Lx0.050W 4.57mmx1.27mm