CDR02BX223AKWR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CDR02BX223AKWR
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER SMP MLC HI-REL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Depth :
1.27mm
Capacitance :
22nF
Mount :
Surface Mount
Packing Method :
TR, 7 INCH
Width :
1.27mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Characteristics Code :
BX
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
HTS Code :
Height :
0.98mm
Voltage - Rated DC :
50V
Pbfree Code :
No
Tolerance :
10%
JESD-609 Code :
e0
Dielectric Material :
Ceramic
Package / Case :
Multilayer :
yes
Dielectric :
X7R
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn70Pb30) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Length :
4.57mm
Reference Standard :
MIL-PRF-55681
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
CDR02BX223AKWR
22nF 10% 2 Terminations 15% ppm/°C 1805 Tin/Lead (Sn70Pb30) - with Nickel (Ni) barrier 50V Ceramic Surface Mount Yes
CDR02BX223AKWR Overview
It has a temperature coefficient of 15% ppm/°C.The product is packaged in a 1805 case.This electrical part operates from a voltage - Rated DC of 50V.
CDR02BX223AKWR Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C