CDR02BX153AMZSAT
Mfr.Part #
CDR02BX153AMZSAT
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1805 (4512 Metric)
Description
CAP CER 0.015UF 50V 20% BX 1805
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
High Reliability
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated :
50V
Series :
Military, MIL-PRF-55681, CDR02
Capacitance :
0.015µF
Thickness :
1.397mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Tolerance :
±20%
Temperature Coefficient :
BX
Feature :
Military
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Package / Case :
1805 (4512 Metric)
Thickness (Max) :
0.055 1.40mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Failure Rate :
S (0.001%)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.180Lx0.050W 4.57mmx1.27mm
Length :
4.572mm
Width :
1.27mm
Datasheets
CDR02BX153AMZSAT
Vishay / Vitramon CDR02BX153AMZSAT
Military, MIL-PRF-55681, CDR02 0.015μF 50V Ceramic Capacitor ±20% BX 0.180Lx0.050W 4.57mmx1.27mm -55°C~125°C Military Surface Mount, MLCC 1805 (4512 Metric)
CDR02BX153AMZSAT Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.180Lx0.050W 4.57mmx1.27mm.The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is BX.
CDR02BX153AMZSAT Features
a size/dimension of 0.180Lx0.050W 4.57mmx1.27mm