CDR02BX103BKWM
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CDR02BX103BKWM
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1805 (4512 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER SMP MLC HI-REL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Rated :
100V
Tolerance :
±10%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Max Operating Temperature :
125°C
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
Military, MIL-PRF-55681, CDR02
Depth :
1.27mm
Size / Dimension :
0.180Lx0.050W 4.57mmx1.27mm
Temperature Coefficient :
BX
Length :
4.57mm
Capacitance :
10000pF
Mount :
Surface Mount
Failure Rate :
M (1%)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Applications :
High Reliability
Package / Case :
1805 (4512 Metric)
Thickness (Max) :
0.055 1.40mm
Datasheets
CDR02BX103BKWM
Military, MIL-PRF-55681, CDR02 10000pF 100V Ceramic Capacitor ±10% BX 0.180Lx0.050W 4.57mmx1.27mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1805 (4512 Metric)
CDR02BX103BKWMAB Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.180Lx0.050W 4.57mmx1.27mm.The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is BX.
CDR02BX103BKWMAB Features
a size/dimension of 0.180Lx0.050W 4.57mmx1.27mm