CDR01BX392AKZRAT
Mfr.Part #
CDR01BX392AKZRAT
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 3900PF 50V 10% BX 0805
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Case Code (Metric) :
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness :
1.397mm
Series :
Military, MIL-PRF-55681, CDR01
Capacitance :
3900pF
Pbfree Code :
No
Feature :
Military
Height :
1.4mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
Dielectric Material :
Ceramic
Number of Terminations :
2
Reference Standard :
MIL-PRF-55681/1
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
21 Weeks
Failure Rate :
R (0.01%)
Length :
2.03mm
Temperature Coefficient :
BX
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Temperature Characteristics Code :
BX
Voltage - Rated :
50V
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Case Code (Imperial) :
Width :
1.27mm
Thickness (Max) :
0.055 1.40mm
Tolerance :
±10%
Multilayer :
yes
Mount :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Applications :
High Reliability
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V