CDR01BX222BMZPAT
Mfr.Part #
CDR01BX222BMZPAT
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2200PF 100V 20% BX 0805
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness :
1.397mm
Applications :
High Reliability
Temperature Characteristics Code :
BX
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Series :
Military, MIL-PRF-55681, CDR01
Case Code (Metric) :
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
JESD-609 Code :
e0
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Capacitance :
2200pF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Feature :
Military
Case Code (Imperial) :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
1.4mm
Reference Standard :
MIL-PRF-55681/1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness (Max) :
0.055 1.40mm
Temperature Coefficient :
BX
Length :
2.03mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated :
100V
Width :
1.27mm
Tolerance :
±20%
Failure Rate :
P (0.1%)
Factory Lead Time :
21 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Pbfree Code :
No
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Multilayer :
yes
Mount :
Surface Mount
Datasheets
CDR01BX222BMZPAT
Vishay / Vitramon CDR01BX222BMZPAT
Military, MIL-PRF-55681, CDR01 2200pF 100V Ceramic Capacitor ±20% BX 0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm -55°C~125°C 2 Terminations Military Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
CDR01BX222BMZPAT Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
CDR01BX222BMZPAT Features
a size/dimension of 0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm