CDR01BP101BKUM
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CDR01BP101BKUM
Manufacturer
KEMET
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 100PF 100V 10% BP 0805
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitance :
100pF
Multilayer :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Reach Compliance Code :
not_compliant
Thickness (Max) :
0.055 1.40mm
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
BP
HTS Code :
Series :
Military, MIL-PRF-55681, CDR01
Failure Rate :
M (1%)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn70Pb30) - with Nickel (Ni) barrier
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Surface Mount :
yes
Tolerance :
±10%
Height :
0.98mm
Applications :
High Reliability
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packing Method :
TR, 7 INCH
Pbfree Code :
No
Width :
1.27mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
2.03mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Voltage - Rated :
100V