CDR01BP101BJSP\M500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CDR01BP101BJSP\M500
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER SMP MLC HI-REL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size Code :
Reference Standard :
MIL-PRF-55681
HTS Code :
Positive Tolerance :
5%
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Multilayer :
yes
Factory Lead Time :
22 Weeks
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR
Pbfree Code :
No
Negative Tolerance :
5%
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature (Max) :
125°C
JESD-609 Code :
e0
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Dielectric Material :
Ceramic
Published :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Temperature Characteristics Code :
BP
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Reach Compliance Code :
not_compliant
Mounting Feature :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
0.0001μF
Surface Mount :
yes
Datasheets
CDR01BP101BJSP\M500
0.0001μF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations
CDR01BP101BJSP\M500 Overview
CDR01BP101BJSP\M500 Features
a tolerance of 5%
a tolerance of 5%
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient