CDBFR03100-HF
Mfr.Part #
CDBFR03100-HF
Package / Case
1005 (2512 Metric)
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 300MA 1005
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Operating Temperature (Max) :
150°C
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100V
Max Reverse Voltage (DC) :
100V
Package / Case :
1005 (2512 Metric)
Diode Type :
Schottky
Configuration :
Single
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50μA @ 100V
Published :
Number of Terminations :
2
Terminal Form :
NO LEAD
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Output Current-Max :
0.3A
Power Dissipation-Max :
0.2W
Diode Element Material :
SILICON
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Position :
BOTTOM
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
820mV @ 300mA
Capacitance @ Vr, F :
25pF @ 1V 1MHz
Average Rectified Current :
300mA
Factory Lead Time :
10 Weeks
Mount :
Surface Mount
Number of Elements :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
JESD-30 Code :
R-PBCC-N2
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Datasheets
CDBFR03100-HF
Comchip Technology CDBFR03100-HF
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 820mV @ 300mA -40°C~150°C 50μA @ 100V 2-Termination Tape & Reel (TR) 1005 (2512 Metric) Surface Mount
CDBFR03100-HF Overview
A rectified current of 300mA volts is averaged for this device.Phase diode rectifier is possible to produce a maximum output current by setting the output current to 0.3A.
CDBFR03100-HF Features
an average rectified current of 300mA volts
0.3A is the maximum value