CDBDSC5650-G
Mfr.Part #
CDBDSC5650-G
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Description
DIODE SIC 5A 650V TO-252/DPAK
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Factory Lead Time :
12 Weeks
Package / Case :
Current - Average Rectified (Io) :
21.5A DC
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100μA @ 650V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.7V @ 5A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Packaging :
Tube
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
650V
Diode Type :
Silicon Carbide Schottky
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Reverse Recovery Time :
0ns
Capacitance @ Vr, F :
424pF @ 0V 1MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Speed :
No Recovery Time > 500mA (Io)
Datasheets
CDBDSC5650-G
Comchip Technology CDBDSC5650-G
Silicon Carbide Schottky Diode Rectifier No Recovery Time > 500mA (Io) 1.7V @ 5A -55°C~175°C 100μA @ 650V Tube TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 Surface Mount