CD74HC259M96
Mfr.Part #
CD74HC259M96
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC ADDRESSABLE LATCH 16-SOIC
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Latches
Lead Free :
Lead Free
Pin Count :
16
Packing Method :
TR
Number of Pins :
16
Base Part Number :
74HC259
Terminal Form :
Gull wing
Load Capacitance :
50pF
Number of Circuits :
2
Output Current :
5.2mA
Logic Type :
D-Type, Addressable
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
6 Weeks
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Output Type :
Standard
Number of Functions :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Length :
9.9mm
Family :
HC/UH
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supply Voltage :
4.5V
Width :
3.91mm
Trigger Type :
LOW LEVEL
Number of Input Lines :
1
Radiation Hardening :
No
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2V
ECCN Code :
EAR99
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
REACH SVHC :
No SVHC
Height :
1.75mm
Schmitt Trigger :
No
Number of Terminations :
Number of Bits :
8
Circuit :
1:8
Weight :
141.690917mg
Pbfree Code :
yes
Voltage - Supply :
2V~6V
Series :
74HC
Packaging :
Cut Tape (CT)
Terminal Position :
Dual
Turn On Delay Time :
13 ns
Propagation Delay :
280 ns
Supply Voltage-Max (Vsup) :
6V