CD70-B2GA101KYGKA
Mfr.Part #
CD70-B2GA101KYGKA
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
Radial, Disc
Description
CAP CER 100PF 440VAC RADIAL
Stock
200
In Stock :
200
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Coefficient :
B
Series :
CD
Ratings :
X1, Y1
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±10%
Package / Case :
Radial, Disc
Published :
2001
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Terminations :
2
Lead Pitch :
10.0076mm
Capacitance :
100pF
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.276Dia 7.00mm
Lead/Base Style :
Straight
Voltage - Rated :
440VAC
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Dielectric Material :
Ceramic
Factory Lead Time :
10 Weeks
Feature :
High Voltage
Mount :
Through Hole
Applications :
Safety
Datasheets
CD70-B2GA101KYGKA
TDK Corporation CD70-B2GA101KYGKA
CD 100pF 440VAC Ceramic Capacitor ±10% B 0.276Dia 7.00mm -25°C~105°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial, Disc
CD70-B2GA101KYGKA Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.276Dia 7.00mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is B.The lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 10.0076mm.
CD70-B2GA101KYGKA Features
a size/dimension of 0.276Dia 7.00mm