CD214L-T8.5ALF
Mfr.Part #
CD214L-T8.5ALF
Package / Case
DO-214AB, SMC
Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMC
Zener
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
208.4A
Package / Case :
DO-214AB, SMC
GENERAL PURPOSE
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
14.4V
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
Base Part Number :
CD214L
Surface Mount :
yes
Unidirectional Channels :
1
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Power Dissipation-Max :
5W
Power Line Protection :
No
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
8.5V
1 (Unlimited)
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Configuration :
ROHS3 Compliant
Polarity :
Unidirectional
Voltage - Breakdown (Min) :
9.44V
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
8.5V