CD214L-T78CALF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CD214L-T78CALF
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
DO-214AB, SMC
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 78VWM 126VC SMC
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Base Part Number :
CD214L
Terminal Position :
Dual
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Bidirectional Channels :
1
Number of Pins :
2
Pin Count :
2
Number of Terminations :
Clamping Voltage :
126V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Peak Pulse Current :
22.8A
Polarity :
Bidirectional
Number of Elements :
1
Terminal Form :
C BEND
Configuration :
Single
Published :
Diode Element Material :
SILICON
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
78V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Breakdown (Min) :
86.7V
Termination :
SMD/SMT
Mount :
Surface Mount
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Power Line Protection :
No
Type :
Zener
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
ECCN Code :
EAR99
Power Dissipation-Max :
5W
Factory Lead Time :
14 Weeks
Peak Pulse Power :
3kW
Reverse Standoff Voltage :
78V