CD214L-T33ALF
Mfr.Part #
CD214L-T33ALF
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMC
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Factory Lead Time :
14 Weeks
Mount :
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min) :
36.7V
Termination :
SMD/SMT
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
1
Element Configuration :
DO-214AB, SMC
Number of Unidirectional Channels :
Tape and Reel (TR)
Number of Pins :
2
Published :
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Leakage Current :
5μA
Power Line Protection :
No
Test Current :
1mA
Polarity :
Unidirectional
Peak Pulse Power :
3kW
EAR99
Clamping Voltage :
53.3V
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Applications :
GENERAL PURPOSE
Pin Count :
Reverse Breakdown Voltage :
36.7V
Pbfree Code :
yes
Power Dissipation-Max :
5W
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
56.2A
Base Part Number :
CD214L
Type :
Zener
Reverse Standoff Voltage :
33V
Peak Pulse Current :
56.2A