CD214L-T120ALF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CD214L-T120ALF
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
DO-214AB, SMC
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 120VWM 193VC SMC
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Mount :
Surface Mount
Number of Pins :
2
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
120V
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Terminal Position :
Dual
Number of Elements :
1
Factory Lead Time :
14 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Base Part Number :
CD214L
Power Dissipation-Max :
5W
Terminal Form :
C BEND
Clamping Voltage :
193V
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
JESD-609 Code :
e3
Published :
Peak Pulse Power :
3kW
Reverse Standoff Voltage :
120V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Polarity :
Unidirectional
Peak Pulse Current :
15.6A
Power Line Protection :
No
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Diode Element Material :
SILICON
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount
Configuration :
Single
Number of Terminations :
2
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Voltage - Breakdown (Min) :
133V