CD214C-F3200
Mfr.Part #
CD214C-F3200
Package / Case
DO-214AB, SMC
Description
DIODE GEN PURP 200V 3A SMC
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Terminal Position :
Dual
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting Type :
Surface Mount
Capacitance @ Vr, F :
45pF @ 4V 1MHz
Pbfree Code :
yes
Diode Type :
Standard
Forward Voltage :
920mV
Recovery Time :
25 ns
Output Current-Max :
3A
Terminal Form :
C BEND
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
200V
Forward Current :
3A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Pins :
1 (Unlimited)
Reverse Voltage (DC) :
200V
Reverse Recovery Time :
25 ns
Qualification Status :
Not Qualified
Weight :
33.991078mg
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10µA @ 200V
HTS Code :
Reach Compliance Code :
not_compliant
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Length :
7.11mm
Max Surge Current :
100A
Contact Plating :
Tin
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Element Configuration :
Single
Number of Phases :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Average Rectified Current :
3A
Pin Count :
Height :
2.42mm
Peak Reverse Current :
10μA
Width :
6.22mm
Peak Non-Repetitive Surge Current :
100A
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Diode Element Material :
SILICON
Max Reverse Voltage (DC) :
200V
Published :
Max Operating Temperature :
150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
920mV @ 3A
Datasheets
CD214C-F3200
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 920mV @ 3A -55°C~150°C 10μA @ 200V 2-Termination Tape & Reel (TR) DO-214AB, SMC Surface Mount
CD214C-F3200 Overview
There is an average rectified current of 3A volts for this device.The allowable value of forward current reaches 3A.100A is the maximum value of surge current that can be used.In terms of output current, 3A is the maximum value.In the datasheets, the peak reverse is 10μA, as indicated by the data chart.
CD214C-F3200 Features
an average rectified current of 3A volts
3A is the maximum value
the peak reverse is 10μA
CD214C-F3200 Applications
There are a lot of Bourns Inc.
CD214C-F3200 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB