CD214C-B3100R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CD214C-B3100R
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
2-SMD, No Lead
Datasheet
Download
Description
DIO SBD VRRM 100V 3A SMC
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
JESD-30 Code :
R-PDSO-N2
Additional Feature :
LOW POWER LOSS
Non-rep Pk Forward Current-Max :
100A
Output Current-Max :
3A
Application :
EFFICIENCY
Number of Terminations :
2
Current - Average Rectified (Io) :
3A
Surface Mount :
yes
Package / Case :
2-SMD, No Lead
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100V
Reverse Current-Max :
500μA
Diode Element Material :
SILICON
Diode Type :
Schottky
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
100V
Configuration :
Single
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Number of Elements :
1
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Base Part Number :
CD214C
Operating Temperature (Max) :
150°C
Number of Phases :
1
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Factory Lead Time :
18 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
850mV @ 3A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500µA @ 100V
Capacitance @ Vr, F :
180pF @ 4V 1MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Position :
Dual
Reach Compliance Code :
not_compliant
Datasheets
CD214C-B3100R
Bourns, Inc. CD214C-B3100R
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 850mV @ 3A -55°C~150°C 500μA @ 100V 2-Termination Tape & Reel (TR) 2-SMD, No Lead Surface Mount
CD214C-B3100R Overview
Upon reaching 500μA, there is no more reverse current allowed.Output current is maximal at 3A.
CD214C-B3100R Features
A maximum reverse current of 500μA
3A is the maximum value
CD214C-B3100R Applications
There are a lot of Bourns Inc.
CD214C-B3100R applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB