CD214B-T130ALF
Mfr.Part #
CD214B-T130ALF
Package / Case
DO-214AA, SMB
Description
TVS DIODE 130VWM 209VC SMB
Dual
JESD-609 Code :
e3
Power Line Protection :
No
Element Configuration :
Single
Base Part Number :
CD214B
Peak Pulse Power :
600W
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Reverse Standoff Voltage :
130V
Operating Supply Voltage :
130V
Peak Pulse Current :
2.9A
Unidirectional Channels :
1
Pin Count :
Clamping Voltage :
209V
Max Surge Current :
2.9A
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Reverse Breakdown Voltage :
144V
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
400W
Number of Pins :
Test Current :
1mA
EAR99
Pbfree Code :
yes
C BEND
Power Dissipation-Max :
5W
1
ESD Protection :
yes
Breakdown Voltage :
144V
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
209V