CD2010-B140
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CD2010-B140
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Chip, Concave Terminals
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 1A 2010
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Position :
Dual
Width :
2.3mm
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
70A
Peak Non-Repetitive Surge Current :
70A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
550mV @ 1A
Peak Reverse Current :
100μA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100μA @ 40V
Max Operating Temperature :
125°C
Element Configuration :
Single
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Average Rectified Current :
1A
Length :
4.6mm
Reach Compliance Code :
not_compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Output Current-Max :
1A
Package / Case :
Chip, Concave Terminals
Number of Terminations :
2
Pin Count :
2
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE, LOW POWER LOSS
Mounting Type :
Surface Mount
Max Reverse Voltage (DC) :
40V
Terminal Form :
WRAP AROUND
Base Part Number :
CD2010
Min Operating Temperature :
-40°C
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Factory Lead Time :
18 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Forward Voltage :
550mV
Forward Current :
1A
ECCN Code :
EAR99
Number of Elements :
1
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
40V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Height :
1.25mm
Operating Temperature - Junction :
-40°C~125°C
Published :
Mount :
Surface Mount
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Number of Pins :
Contact Plating :
Tin
Diode Element Material :
SILICON
Diode Type :
Schottky
HTS Code :
Datasheets
CD2010-B140
Bourns, Inc. CD2010-B140
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 550mV @ 1A -40°C~125°C 100μA @ 40V 2-Termination Tape & Reel (TR) Chip, Concave Terminals Surface Mount
CD2010-B140 Overview
There is an average rectified current of 1A volts for this device.The allowable value of forward current reaches 1A.In terms of output current, 1A is the maximum value.In the datasheets, the peak reverse is 100μA, as indicated by the data chart.
CD2010-B140 Features
an average rectified current of 1A volts
1A is the maximum value
the peak reverse is 100μA
CD2010-B140 Applications
There are a lot of Bourns Inc.
CD2010-B140 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB