CD15S13E4RV12LF
Mfr.Part #
CD15S13E4RV12LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB HD RCPT 15POS R/A
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
RoHS Status :
RoHS Compliant
Depth :
21.7mm
Orientation :
RIGHT ANGLE
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Contact Finish :
Gold
Min Operating Temperature :
-55°C
Color :
Black
Contact Finish Thickness :
Flash
Gender :
FEMALE
Current Rating :
3A
Feature :
Board Guide, Mounting Brackets
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Max Operating Temperature :
125°C
Dielectric Material :
Polyamide (PA9T), Nylon 9T, Glass Filled
Shell Size, Connector Layout :
1 DE E High Density
Current Rating (Amps) :
5A
Connector Style :
D-Sub, High Density
Series :
Compact-D
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
30.81mm
Number of Terminations :
15
Housing Material :
Thermoplastic
Number of Ports :
1
Contact Type :
Signal
Termination :
Solder Paste
Max Supply Voltage (AC) :
300V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Positions :
15
Backset Spacing :
0.350 (8.89mm)
Number of Rows :
3
Mount :
Through Hole
Contact Plating :
Gold
Voltage - Rated :
300V
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
CD15S13E4RV12LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions CD15S13E4RV12LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Terminations:15, CD15S13E4RV12LF pinout, CD15S13E4RV12LF datasheet PDF, CD15S13E4RV12LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions CD15S13E4RV12LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
CD15S13E4RV12LF Overview
CD15S13E4RV12LF Features
15 basic kinds of terminations
Compact-D series
CD15S13E4RV12LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
CD15S13E4RV12LF D-Sub Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP