CD0603-Z2V7
Mfr.Part #
CD0603-Z2V7
Description
DIODE ZENER 2.7V 150MW 0603
Max Power Dissipation :
150mW
Factory Lead Time :
14 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Reverse Leakage Current :
75µA
Base Part Number :
CD0603
Supplier Device Package :
Test Current :
5mA
Min Operating Temperature :
-55°C
Impedance :
83Ohm
Zener Voltage :
2.7V
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
2.7V
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Voltage Tolerance :
5%
Current - Reverse Leakage @ Vr :
75μA @ 1V
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
±5%
Published :
REACH SVHC :
No SVHC
Power - Max :
150mW
Impedance-Max :
83Ohms
Power Dissipation :
150mW
Datasheets
CD0603-Z2V7
Bourns, Inc. CD0603-Z2V7
83Ohms ±5% 2.7V 75μA @ 1V -55°C~125°C 150mW 0603 (1608 Metric)
CD0603-Z2V7 Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 75μA @ 1V is required.A reverse leakage current that reaches 75μA is the maximum.Zener (Nom) voltage is reduced to 2.7V during operation.
CD0603-Z2V7 Features
reverse leakage current of 75μA @ 1V
75μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)